گیمیفیکیشن چیست | قسمت اول

گیمیفیکیشن-چیست؟

گیمیفیکیشن چیست | قسمت اول

گیمیفیکیشن-چیست؟

گیمیفیکیشن اضافه کردن عناصر بازی به فعالیت های غیر بازی است

مقدمه :

بازی های ورزشی در ابتدا برای انجام فعالیت بدنی مردم طراحی شد که سرگرم شوند و و از لحاظ بدنی سالم بمانند . بازی های تخته ای مانند شطرنج برای آموزش سربازان در مورد استراتژی نظامی ایجاد شده اند. بازی های باستانی مانند “Knuckles” برای سرگرمی و مشغله ذهن مردم در زمان مبارزات بزرگی مانند خشکسالی و قحطی مورد استفاده قرار می گرفت. بازی ها و عناصر بازی از  هزاران سال برای آموزش ، سرگرمی و متعهد شدن استفاده شده اند. برخی از عناصر بازی کلاسیک عبارتند از: امتیازات ، نشان ها و تابلوهای تبلیغاتی.

امتیازها به عنوان شناسه های بصری پیشرفت در ورزش ، کارت های پاداش و بازی های ویدئویی استفاده می شوند

نشانها موفقیت را نشان می دهند ، خواه از خدمت در ارتش و یا یک ستاره طلایی در کارت 100 آفرین مدرسه

تابلوهای تبلیغاتی در ورزش ، تیم های فروش و به طور کلی در تمام زندگی استفاده می شود تا جایگاه رقابتی را مشخص کند

یکی از محبوب ترین تعاریف را می توان در مقاله دانشگاهی از سال 2011 یافت که در آن بازی سازی به عنوان “افزودن عناصر بازی به فعالیت های غیر بازی” تعریف شده است.

نکته جالب اینجاست که بازی سازی مفهومی جدیدی نیست. در حالی که ممکن است این اصطلاح در زمان های اخیر ابداع شده باشد ، تا زمانی که تمدن وجود داشته است ، این مفهوم در بسیاری از زاویه های زندگی وجود دارد. اگر  فیلم مری پوپینز را دیده باشید ،  با بازی کاملاً زیبا این جمله را خلاصه می کند: “در هر کاری که باید انجام شود ، یک عنصر سرگرم کننده وجود دارد. شما سرگرمی را پیدا می کنید! این کار یک بازی است.”

نمونه های برجسته ای از بازی وجود داردند که حتی زودتر از مری پوپینز خلق شده اند. در اوایل دهه 1900 ، اگر شما یک پسر پیشاهنگ بودید می توانستید نشان ها و رتبه های واقعی را بدست آورید ، سنتی که امروزه هنوز هم انجام می شود. با این حال ، هنگامی که بازی های ویدئویی شروع به رشد کردند ، دیدیم که بازی های ویدئویی آموزشی سپس در دهه 1970 و 80 رواج پیدا کردند. شاید بازی هایی مانند “کجای جهان کارمن سن دیگو” ، “خرگوش خواننده” و “ریاضی بلستر” را به خاطر بیاورید. این بازی ها اشکال سرگرمی بودند که برای اهداف جدی ساخته شده اند تا به بازیکنان آموزش دهند

چهار ضلعی نمونه ای از بازی های اجتماعی است. اگر در یک مکان توقف کنید ، امتیاز دریافت می کنید. ورود به یک مکان جدید ، که شما قبلاً بازدید نکرده اید میتوانید امتیاز بیشتری کسب خواهید کنید. سپس می توانید تعداد امتیازاتی را که در تابلوی رهبری  خود دارید با دوستان خود مقایسه کنید.

این احساس یک بازی است. و استفاده از آن بسیار بسیار سرگرم کننده خواهد بود. Foursquare به یک نمونه محبوب بازی سازی تبدیل شد. جالب اینجاست که عناصر بازی مورد استفاده در بسیاری از برنامه ها و وب سایت های مختلف دیگر وجود دارد . این مدل ممکن است باعث شود عناصر بازی به روشی محبوب برای ادامه بازی تبدیل شوند.

شاخه های گیمیفیکیشن

بازاریابی

سلامتی

تحصیلات

وب سایت ها

اینفلوئنسرها

گیمیفیکیشن در بازاریابی

 

گیمیفیکیشن در بازاریابی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. در سال 2013 ، فوربس تخمین زد كه بیش از 70٪ “شركت های جهانی در سال 2000” در این نظرسنجی ثبت شده اند كه قصد دارند از گیمیفیکیشن برای اهداف بازاریابی و حفظ مشتری استفاده كنند. با این گفته در اینجا 3 نوع عمده بازاریابی گیمیفیشن ارائه شده است.

1-Transmedia: 

007: GoldenEye

Transmedia روشی برای گرفتن یک ویژگی از یک رسانه و گسترش آن در رسانه های مختلف است که با این روش این مطالب گسترش می یابد و باعث توجه بیشتری به آن  موضوع می شود.

در سال 1997 نینتندو این کار را با نسخه N64 خود “007: GoldenEye” انجام داد. این یک بازی با عنوان AAA  بود که برای جلب توجه بیشتر از روی فیلمی با همین موضوع ساخته شد و با همین عنوان که از روی فیلم ساخته شده سود حاصل از فروش بازی از کل درآمد فیلم بیشتر شد.

جای تعجب نیست که 20 سال بعد صنعت بازی های ویدیویی اکنون 4 برابر بزرگتر از صنعت فیلم است. شاید فیلم ها از این به بعد تبلیغات بازی های ویدیویی را شروع کنند؟

2-Brandification:

Tesla + PubG 

برندسازی در ساده ترین شکل آن شامل تبلیغات درون بازی برای محصولات و خدمات دنیای واقعی است.که شامل پیام ها ، تصاویر یا فیلم هایی می باشد که یک برند، محصول یا خدمات را در دنیای بازی های ویدیویی تبلیغ می کند.

یکی از اولین شرکت های که این کار را به بهترین نحو ممکن انجام داد Counter-Strike بود. یکی از محبوب ترین بازی های تیراندازی در تاریخ ، Counter-Strike به تبلیغ کنندگان اجازه داد پوسترهای فیلم را در دیوارهای داخل بازی مانند “Smokin ‘Aces” در سال 2006 در میان سایر فیلم ها تبلیغ کنند.جدیدترین نمونه برند سازی؟ تسلا با استفاده از میدان جنگ های (Player unknown (PUBG به عنوان سکویی برای فروش خودروهای خود استفاده می کند.

PUBG یکی از بازی های ویدیویی بازی شده و مشاهده شده در حال حاضر در جهان است. تسلا از ژوئیه سال 2020 اتومبیل های خود را در این بازی به عنوان وسیله نقلیه قابل رانندگی برای بازیکنان قرار داد. اگر اصول بازاریابی یعنی بودن در جای درست و مورد توجه قرار گرفتن” ممکن است تسلا در تاریخ به دلیل داشتن بهترین کمپین بازاریابی بازی های ویدیویی در همه زمان ها دارای جایگاه اول است.

3-Advergame :

Pepsi Man

advergame یک بازی ویدئویی آنلاین است که با ادغام آن در الگوهای بازی ، صریح و با هدف تبلیغات ، یک برند، محصول یا پیام بازاریابی خاص را تبلیغ می کند. Advergames اغلب برای پشتیبانی از رسانه های دیگر سفارش داده می شود ، نه جایگزین آنها.

Advergames برای اولین بار با “مرد پپسی” و “نوشابه” سون آپ در اواخر دهه 90 رواج پیدا کرد. در سال 2019 ، بازی های تلفن همراه snackable مانند ‘Candy Crush’ و ‘Temple Run’ با نام تجاری شرکت و مضامینی برای تبلیغ محصولات و خدمات خود ، دوباره “رشد” کردند. این پروژه ها از طریق شرکت هایی مانند Gamify یا سیستم عامل های وب سایت محبوب DIY مانند WIX یا Shopify انجام می شود. ثابت شده است که Advergames نسبت به تبلیغات سنتی بیشتر سطح تعامل و بازه خرید بیشتری را کسب می کند.

گیمیفیکیشن در سلامتی

1- Physical Health:

Nike

نایک Nike + Run را در سال 2010 با هدف تبلیغات شرکت مسافت پیموده شده توسط ورزشکاران و دونده های که از مچ بند هوشمند نایک استفاده کنند ساخته شد ودر این مچ بند طبق مسافت های پیموده شده به کاربران امتیازاتی داده می شد که میتوانستن امتیازات خود را با هم به اشتراک بگذارند. آنها یک تابلوی رهبری ، امتیاز و نشان دارند. این یک نمونه کلاسیک از بازخورد زنده و پیشرفت اندازه گیری کوچک برای کمک به دونده ها برای  پیشرفت در اهداف شخصی آنها است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های بهداشتی ، برنامه های مربوط به تناسب اندام برتر Gamify’s 2020 را بررسی کنید.

2- Mental Health:

Headspace 

Headspace به صورت اپلیکیشن ارائه می شود که از گیمیفیکیشن برای تشویق کاربران برای تکمیل و تسلط بر سطح مراقبه قبل از حرکت به بخش پیشرفته تر استفاده می کند. هر جلسه حدود ده دقیقه طول می کشد و معمولاً با فرمت صوتی است. بازی سازی فرآیند به کاربران کمک می کند تا پیشرفت خود را در بهبود وضعیت روحی خود ردیابی کنند و واقعاً نکاتی را که در جهت تعادل بهتر برداشته اند ، ببینند.

3- Group Workouts:

Les Mills

شرکت های دیگری مانند CrossFit با اتصال دسته جمعی و تابلوهای امتیاز دهی خود به خوبی عمل کرده اند اما Les Mills ‘Be Moved’ از گیمیفیکیشن در سطح دیگری استفاده می کند. آنها کلاسهای گروهی را بر روی دوچرخه های ثابت با یک صفحه نمایشگر در جلوی آنها انجام می دهند و یک غلتک آینده نگر را شبیه سازی می کنند. هنگامی که وارد سیستم شوید ، نمرات شما را ردیابی می کند ، تابلوهای امتیاز دهی را تهیه می کند و اگر در کلاس حضور پیدا نکنید ، به شما اخطار می دهد (مثالی از کم شدن امتیاز).

گیمیفیکیشن در آموزش

1- Computer Games:

MindCraft – Educational Edition 

Math Blaster و Treasure Mountain برخی از اولین نمونه های بازی های آموزشی جذاب هستند ، با این حال یکی از بهترین و جدیدترین نمونه های بازی های آموزشی آموزش مبتنی بر MineCraft: Edition  است. این بازی به دانشجویان می آموزد که چگونه از طریق یکی از محبوب ترین قالب های بازی در جهان کدنویسی کنند.

2-  Apps:

Google’s Read Along

یکی دیگر از بازی های یادگیری مبتنی بر اپلیکیشن، « خواندن» Google است. این برنامه از فناوری صدای Google برای ترغیب بچه ها به خواندن و ادامه دادن  داستان استفاده می کند. ویژه گی های بسیار خوبی دارد و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.  در حال حاضر فقط با اندروید سازگار است.

3-  Classroom:

Kahoot

Kahoot به شما اجازه می دهد ازطریق این برنامه سوال ایجاد کنید و در وب سایت به اشتراک بگذارید.این امر به دانش آموزان این امکان را می دهد تا از تلفن های خود به صورت یک کلاس مجازی استفاده کنند.Kahoot یکی از ساده ترین و تعاملی ترین نمونه های گیمیفیکیشن در کلاس است.

4-  E-learning Platforms:

Archy Learning

Archy Learning یک بستر یادگیری الکترونیکی گیمیفیکیشن ساده است. معلمان می توانند لینک های YouTube و یادداشت های کلاس را در یک مسیر یادگیری بریده و قرار دهند. از آنجا که واقعا سرگرم کننده می شود ، بازی های ویدئوی آموزشی نیز امکام اضافه شدن وجود دارد و گواهینامه های پس از اتمام دوره های  مورد نظر اهدا می شود.

گیمیفیکیشن دروب سایت ها

1-  Physical & Online Locations:

Foursquare

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، چهار وب سایت و برنداصلی Foursquare بود که نه تنها شرکت خود را بر روی گیمیفیکیشن پایه ریزی می کرد بلکه تنها در 5 سال از اجرای عناصر بازی به  اندازه 10 برابر رشد  کرد. هر دو عنصر زندگی واقعی و آنلاین را به برند، فروشگاه و وب سایت خود بیاورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چهار ضلعی ، این ویدئو را در بالای این تایتل مشاهده کنید.

2-  Website:

DevHub

در آگوست سال 2010 ، Devhub از افزایش تعداد کاربرانی که کارهای آنلاین خود را پس از اضافه کردن عناصر گیمیفیکیشن، از 10٪ به 80٪ اعلام کردند ، وب سایتهای اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر و لینکدین اکنون عناصر گیمیفیکیشن را در نتیجه ثبت نام و حساب کاربری خود به عنوان نتیجه مثبت DevHub پیاده کرده اند.آسانترین ابزار برای بهبود وب سایت شما از طریق بزرگترین موتورهای وب سایت DIY در جهان است. Wix & Shopify به کاربران امکان می دهد گیمیفیکیشن را به منظور تشویق مشارکت و اشتراک  ایمیل ، به فروشگاه های تجارت الکترونیک اضافه کنید.

3-   Social:

Reddit

بهترین نمونه گیمیفیکیشن را که در یک سایت اجتماعی به خوبی اجرا شده است ، می توان در Reddit یافت. با استفاده از نشان ها ، امتیازات ، تابلوهای امتیازات ، شخصی سازی / آواتارها ، سکه ها و بسیاری از عناصر و مکانیک های دیگر ، Reddit یک وب سایت اصلی  و از طریق gamification آن را به یکی از 10 سایت پربازدید جهان تبدیل کرد. می توانید «سکه» بخرید و آنها را به نویسندگان مقاله هدیه دهید.شما برای مدت زمانی که مطلب می نویسید ، با دیگر نویسندگان تعامل می کنید و وقتی عضو سایت شده اید ، امتیاز کسب می کنید.

4-  Online Portfolio:

Bruno Simon

یکی از جذاب ترین نمونه کارها آنلاین که تا به حال تجربه کرده اید. Bruno Simon یک توسعه دهنده خلاق است که در این مرحله با نمونه کارهای آنلاین کاملاً تعاملی خود در حال نشان دادن است.

گیمیفیکیشن اینفلوئنسرها

1-  The Original:

Yu-Kai Chou

یو-کای یکی از اولین چهره های برجسته گیمیفیکیشن است. او با صحبت های در کنفرانس TED در سال 2014 ، محبوبیت واقعی خود را در مورد موضوع گیمیفیکیشن افزایش داد و با گرفتن هدیه “گرافیک برتر سال” – در کنفرانس Gamification Europe در سال 2017 ، مورد تقدیر قرار گرفت.
کتاب “Octalysis” چارچوبی است که در 8 هسته اصلی در Gamification نوشته شده است

.

2-  The Consultant:

Gabe Zicherman

گیب سه کتاب مهم در زمینه گیمیفیکیشن نوشته و تعداد زیادی فیلم و سمینار های زنده از جمله کنفرانس های مهم در زمینه ی گیمیفیکیشن انجام داده است. سخنرانی ها ، کارگاه ها ، کتاب ها و دوره های وی به بازاریابان ، متخصصان ایجاد وفاداری مشتری است، متخصصان منابع انسانی ، استراتژیست ها و طراحان محصولات کمک کرده است تا دنیا را به مکانی جالب و جذاب تبدیل کنند.

.

 

3-  The Face:

Jane McGonigal 

طراح بازی و نویسنده SuperBetter و سخنران عمومی. در کنفرانسTED جین در مورد “چگونه بازی می تواند جهانی بهتر بسازد” او را به عنوان “چهره گیمیفیکیشن” تثبیت کرد.

.

 

برای دیدن اصل مقاله اینجا را کلیک کنید. با تشکر

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *